Dostając ofertę na projekt logo, można w niej znaleźć informację, że projekt będzie ponadczasowy i unikatowy. Jak to jest w rzeczywistości? Da się stworzyć coś tak wyjątkowego, by było odporne na działanie czasu i trendów?
Biorąc pod uwagę to, że jeśli projekt logo powstaje na podstawie wytycznych od klienta, ciężko, by zaprojektowane logo nie było niepowtarzalne.
Załóżmy, że hipotetyczny klient chce w sygnecie mieć węzeł celtycki. W zależności od tego, czy firma zajmuje się np. technologią czy aranżacją ogrodów, węzły w obu przypadkach będą się diametralnie różnić między sobą. Już w pierwszych skojarzeniach widzimy co innego, prawda? Powiedziałabym, że nawet w przypadku dwóch firm świadczących usługi programistyczne te będą inne, nawet jeśli zaprojektuje je ta sama osoba. Dlaczego? Przede wszystkim od tego, że jednemu zlecającemu kojarzyć się będzie z mitologią nordycką, jego wędrówkami i zainteresowaniem kulturą, a w drugim przypadku będzie to na przykład skojarzenie z biżuterią żony i analogia do zapętlającego się kodu. Takie niuanse wychodzą w rozmowie, briefie i przedstawionym moodboardzie (czyli grafikach i zdjęciach, które mają służyć za inspiracje). Oprócz symbolu ważne są także kolorystyka i układ. Możliwości jest naprawdę ogrom. Do węzła celtyckiego będzie pasował adekwatny styl skandynawski, techniczny czy nawet odręczny lub elegancki, jeśli będą to kosmetyki dla kobiet lub biżuteria dla fanek elfów. Można to przełożyć np. na styl ubierania się czy nawet aranżacji przestrzeni w domu na styl skandynawski u każdego będzie wyglądało inaczej.
Zagadnienie ponadczasowości w projektowaniu logo czy pozostałych elementów identyfikacji jest znacznie bardziej złożoną kwestią, niż unikalność. Z jednej strony, logo powinno być zaprojektowane tak, żeby odzwierciedlało wartości i przedstawiało w graficznej formie to, czym się zajmuje firma, jakie ma cele, ale także powinno być przemyślane pod kątem tego, jakimi sposobami komunikacji będzie utrzymywana relacja z klientem. Przykładem ponadczasowego logo jest Coca-Cola. Pierwsze logo powstało w 1880 roku, a od 1900 jest niemal niezmienne. Przechodziło różne liftingi, ale charakterystyczny krój pozostał. W marketingu i przemyślanej komunikacji wizualnej kluczem jest zrozumienie potrzeb odbiorców już na samym początku. Pomaga w tym też lekka przekora, aby się wyróżnić na tle innych, konkurencyjnych marek. Jako pomoc w dozowaniu tej przekory są archetypy osobowości. Czasem wystarczy odrobinę alternatywne podejście niż konkurencja. Przede wszystkim najważniejsza jest konsekwencja w przekazie. Napój Coca-Cola już sam w sobie był lekko kontrowersyjny, kiedy wchodził na rynek. Wkrótce „kokę” piły dzieci, ponieważ przekaz był prosty – Coca-Cola była kreowana jako produkt rodzinny (skojarzenia z tradycją i radością) oraz mający wywołać emocje (energia i pobudzenie – kokaina i orzeszki kola). Chociaż sam napój już ma niewiele wspólnego z tym, co powstało na początku – od elementów składowych, po proces produkcji, stawiają jednak na „klasykę”. Ponadczasowa elegancja liternictwa, charakterystyczne butelki mające kojarzyć się ze zgrabną kobiecą sylwetką fajnie balansują między tradycją a emocjami. W ich przypadku konsekwencja i przemyślana strategia jest dowodem na to, że to podstawa w sukcesie i bycie na topie w umysłach konsumentów.
Proces projektowania logo
Na projekt logo nie składa się wyłącznie szkic i tworzenie propozycji, co już samo w sobie potrafi być bardzo pracochłonne. Ustalenia, analiza briefu, omówienie z klientem kwestii, które są niejasne lub jeśli warto o coś dopytać, żeby upewnić się, czy na pewno się zrozumieliśmy, potrafią zająć sporo czasu. W następnej kolejności jest research pod kątem tego, jak prezentuje się konkurencja i firmy o podobnym profilu, analizowanie na podstawie publikacji czego poszukują klienci tych firm i co jest im najbliższe. Oczywiście, jeśli zleci się to grafikowi, jest to wypadkowa subiektywnego podejścia zarówno wykonawcy, jak i zleceniodawcy. Można to też zlecić firmie specjalizującej się w robieniu badań, jednak ceny wyglądają w takim przypadku zgoła inaczej. Jest to dość złożony i kosztowny proces. Kolejnym aspektem są cele i wartości. Czy firma jest nastawiona na dialog ze swoimi odbiorcami, czy może jednak ma rozwiązania technologiczne, które mają po prostu działać? Tak, to też jest istotne w projektowaniu logo.
Ponadczasowe logo, czyli jakie?
Ciężko też mówić o ponadczasowości identyfikacji, kiedy właściciele są na początku swojej drogi i rozwiązania są dopiero testowane i rozwijane. Może okazać się, że po drodze cele się zmienią, albo zespół zweryfikuje deklarowane wcześniej wartości. Motorem do zmian może też być forma komunikacji z klientami. Może być tak, że częściej będą potrzebne gadżety, a materiały dotyczące promocji firmy będą eksponowane na wielkich powierzchniach. Może jednak firma nie będzie brała udziału w targach i bezpośrednim kontakcie z klientem, tylko komunikowała się, wykorzystując media społecznościowe, infografiki lub animacje i filmy?
W ponadczasowości największą przeszkodą są jednak zmieniające się trendy. Błyskawicznie zmieniająca się technologia wymusza zachowania konsumenckie i to, co podoba się dziś, już jutro będzie totalnie niepraktyczne. Kiedyś wręcz pokolenia chodziły do tych samych sklepów, a teraz zakupy robimy online i lojalność nie jest priorytetem. Poznajemy nowe opcje, które są na nas testowane przez e-commerce, ale też sami szukamy nowych ciekawych rozwiązań. Wcześniej ciężko było wyobrazić sobie kupowanie perfum online, ale metody komunikacji są coraz bardziej pomysłowe – od opisywanie nut zapachowych przez genialnych copywriterów po darmowe próbki. Budowanie zaufania powoduje, że z chęcią kupujemy w ciemno coś, co na podstawie naszych preferencji jest nam proponowane. Budowanie zaufania jest miękką kompetencją, bardzo ulotną. Trzeba naprawdę wielu styków, żeby je utrwalać u odbiorców – od emocjonujących historii po pragmatyczne podejście i twarde fakty.
Stałość wizerunkowa vs atrakcyjna komunikacja z klientami
Coraz więcej firm decyduje się też na odświeżenie swojego wizerunku. Biorąc pod uwagę, że wszystko się zmienia – od technologii przez przyzwyczajenia zakupowe, polityka prowadzenia firmy też się zmienia. Stałość wizerunkowa w świecie uproszczonym do jak najmniejszej ilości „kliknięć” przesyconymi emocjami i kuszeniem nowinkami już nie wygra. Trzeba na to spójnego planu, żeby piramidka, na której jest TO logo, nie runęła jak domek z kart. Atrakcyjne komunikaty i przemyślenie obszarów, w których marka chce się wyróżnić teraz i tymi, którymi będzie chciała wyróżnić się w przyszłości, to spójna identyfikacja.
Ponadczasowe logo to przemyślane logo
Należy mocno przemyśleć plan marketingowy nie tylko na dziś, ale też na przyszłość i zlecić projekty graficzne osobie, która rozumie zależności, cele, wartości i widzi jak te plany przełożyć na graficzny sposób. Tak naprawdę nie można zagwarantować ponadczasowości projektu logo, ponieważ takie logo to są w rzeczywistości wyjątki. Tworząc logo, warto się kierować zasadami projektowania, bo dzięki mim jest spora szansa, że logo będzie trwałe, miało skuteczny przekaz i było praktyczne… dopóki po kilku latach się nie zmieni się strategia, która wpłynie na to, że marka będzie potrzebowała komunikować co innego, gdzie i komu – czy na pewno będzie chciała docierać do tej samej grupy docelowej? W tym roku zmieniłam logo i cały wizerunek. Zaczęłam się inaczej komunikować, bo nie tylko ja zmieniłam sposób pracy i zawęziłam ofertę, ale też rynek zweryfikował wiele moich planów.
Jeśli potrzebujesz kreatywnego i nieszablonowego projektu logo, zapraszam do obejrzenia mojego portfolio i kontaktu. Oprócz projektu logo mogę przygotować też brandbook, czyli księgę identyfikacji wizualnej do logo z zasadami jak należy używać, a czego nie robić wykorzystując logo. W rozbudowanej jest informacja o pozostałych elementach, np. wizytówkach, grafikach do mediów społecznościowych itp. Mogę stworzyć też system wizualny marki, czyli key visual, którego zadaniem jest zapewnienie spójności marki na poziomie wizualnym. W systemie wizualnym opisane są elementy, które spinają wszystko w całość – kolorystyka, kompozycje, kształty, czcionki, ikony, grafiki i inne „klocki” pomagające stworzyć spójny wizerunek oddający charakter marki.
Pozdrawiam,
Wiktoria
tel. 506 058 573
wiktoria@wyobraznia.net
18 komentarzy dla “Przemyślane i ponadczasowe logo – czyli jakie?”
Komentarze są wyłączone.