LATO. Lato wszędzie…

Mimo, że od kilku dni mamy już jesień, to tak naprawdę lato wciąż trwa – gdzie nie spojrzeć tam LATO, LATO, LATO! Niesamowicie popularny krój pisma, od lat na topie list przebojów, który aktualnie jest na 3 miejscu, czyli w światowej czołówce fontów na platformie Google Fonts, zaraz po Roboto i Open Sans:

Łukasz Dziedzic, grafik i typograf, czyli kreatywny ekscentryk pełen dystansu do siebie i świata. Stworzył logotyp empik i krój pisma używanego w jego identyfikacji wizualnej, logotyp sieci odzieżowej Reserved oraz wody Nałęczowianka – zgrabne, spójne i bardzo charakterystyczne, prawda?

 

 

 

 

 

Kariera Łukasza Dziedzica zaczęła się rozpędzać m.in. dzięki rodzinie fontów Clan, później stworzył bardzo udany krój Lato, który jest jednym z najczęściej stosowanych fontów na świecie! Od prostych niszowych projektów po wielkie korporacje i rządowe materiały prasowe.
W przypadku tego ostatniego, Łukasz zaćwierkał na twitterze w ten sposób:

Twittowy wpis Łukasza Dziedzica
Jest to ciekawy paradoks: człowiek żyjący w zgodzie ze sobą i światem, mający bardzo dużo empatii, otwartości wobec ludzi i ich potrzeb stworzył niechcący środek do komunikacji języka nienawiści, podsycającego niechęć i podziały. Lato okazało się być takim fontowym dynamitem, który został udostępniony publicznie na otwartej licencji Open Font Licence, a nieświadomi intencji autora szerzą zgoła odmienne od niego poglądy. Niestety, istnieje wiele produktów, które początkowo były tworzone z dobrymi intencjami, ale zostały wykorzystane do szkodliwych celów. Przykładem może być też font Gothic, który był pierwotnie stworzony przez Davida Berlowa w 1990 roku jako alternatywa dla standardowych fontów sans-serif. Jednakże, w późniejszych latach font ten stał się popularny wśród ekstremistów i neonazistów, którzy używali go do tworzenia propagandowych plakatów, ulotek i innych materiałów.

Skwituję to cytatem jego ulubionego filozofa:

Ignorancja i arogancja to dwie nierozłączne siostrzyce.

 

Więcej o historii Lato możesz odsłuchać w wywiadzie z 2015 roku:

Dla mnie takim słowem jest: Karnisz 😉

21 komentarzy dla “LATO. Lato wszędzie…

  1. Napoleon powiedział, że cierpliwość, wytrwałość i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu. Aktualnie wygląda jest to, że sukcesem wielu jest coraz więcej pracy… 😉

  2. Pingback: Homepage
  3. Pingback: read more
  4. Pingback: ks quik 2000
  5. Pingback: Casino Online
  6. Pingback: Phim vo thuat

Komentarze są wyłączone.

Powiązane posty

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby wyjść.

Na górę