identyfikacja i branding

Identyfikacja wizualna i branding – czy oznaczają to samo?

Zauważyłam, że nawet graficy potrafią stosować zamiennie słowa identyfikacja i ƒbranding. Nie są to tożsame pojęcia, ale mają elementy wspólne. W skrócie można powiedzieć, że branding to strategia i kreacja, natomiast identyfikacja wizualna to kreacja na podstawie strategii – strategicznej komunikacji.

Strategię komunikacji można zlecić profesjonalnej agencji, która zrobi lub zleci odpowiednie badania – zogniskowany wywiad grupowy, czyli badania potrzeb i zachowań wśród konkretnych odbiorców – Twoich potencjalnych klientów.

Jeśli jednak jesteś na początku swojej biznesowej drogi i nie masz odpowiednich funduszy na stworzenie złożonego brandingu, można zacząć od dużo prostszej ścieżki, która też będzie skuteczna, ale z pewnością nie aż tak skupiona na celu.

Identyfikacja wizualna to pierwszy styk z marką (oczywiście, jeśli nie jest to radio czy telewizja). Jeśli będzie skierowana w odpowiednim kierunku, będzie wycelowana jak strzała. Branding to wiązka laserowa, ale do tego potrzeba dużo bardziej kosztownego i zaawansowanego zaplecza. Identyfikacja marki to budowanie jej świadomości u odbiorców. Powinna być spójna, czytelna, a przede wszystkim przemyślana pod kątem tego, co potrzebują i czego oczekują odbiorcy.

Branding to przede wszystkim ogólne spojrzenie na markę – od chwytliwego, najlepiej krótkiego hasła marketingowego (claimu), który jest esencją tego, co marka oferuje odbiorcy, po język, jaki ma być użyty we wszystkich elementach styku z Twoim klientem. Inaczej wygląda komunikacja firmy KRUK, który słodyczą swoich postów konsekwentnie sugeruje, że ich produkty są bajkowe, a inaczej YES. Dla YES stworzono reklamę stojącą w skrajnej opozycji dla spotu KRUKA, ponieważ bez ogródek pokazywała rzeczy “zakazane” w stacji TVP1.

 

Jako ciekawostkę dodam to, że Piękna i długa reklama APARTu doczekała się parodii od Klub Komediowy TV – zamiast Zbigniewa Wodeckiego śpiewa dziewczyna komentująca przerysowaną słodycz bijącą z tego spotu.

Jak skutecznie opracować swoją ścieżkę dotarcia do klientów?
  • Cele i wartości, jakie mają Twoi klienci.
  • Potrzeby Twoich klientów.
  • Rozwiązania, jakie mają być im zaproponowane.

Przemyślenie i opracowanie tych elementów jest podstawą w strategii marketingowej. Jeśli zakładasz salon fryzjerski, którego usługi są kierowane przede wszystkim dla kobiet, wtedy industrialna typografia i tzw. mroczne klimaty się nie sprawdzą. Oczywiście mogą, pod warunkiem, że nisza w jaką skierowane są te konkretne usługi wraz z zaprojektowanym wizualnie komunikatem uzna to za obietnicę… np. steampunkowego lub innego alternatywnego looku. Z reguły jednak identyfikacja nie zawęża się aż do tak hermetycznego środowiska, ponieważ jest to zazwyczaj po prostu nieekonomiczne. Dlatego można uznać to jako ofertę w danym zakładzie. Jeśli tak, to tak czy inaczej logo, typografię i kolorystykę oraz pozostałe elementy muszą być spójne, czyli trafić zarówno do kobiety, która potrzebuje podcięcia końcówek i zabiegów odżywczych, ale też odważnego cięcia czy pomysłowych rozwiązań koloryzacji. Przemyślana identyfikacja przede wszystkim ma budzić zaufanie, być angażująca i ciekawa.

Potrzebujesz projektu identyfikacji wizualnej?

Jeśli wiesz do kogo są lub mają być skierowane komunikaty Twojej marki i masz świadomość oczekiwań Twoich klientów, a potrzebujesz projektów z zakresu tożsamości wizualnej, zapraszam Cię do wypełnienia formularza (briefa) znajdującego się na mojej stronie. Z chęcią pomogę projektując logo, zaproponuję odpowiednią kolorystykę oraz dopasuję typografię. Będą to pierwsze kroki do zaprojektowania pozostałych elementów, takich jak wizytówki, materiały do mediów społecznościowych, na końcu zaprojektuję brandbook, czyli księgę znaku, który jest w pewnym sensie instrukcją komunikacji Twojej marki.

 

Pozdrawiam,

Wiktoria Czarnecka
tel. 506 058 573
wiktoria@wyobraznia.net

Powiązane posty

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby wyjść.

Na górę