Czym właściwie jest tożsamość marki?

Wiele się mówi o spójnym wizerunku marki, ale co to właściwie oznacza? Efektem kontaktu odbiorcy z marką jest ocena — odbieramy markę jako spokojną, albo dynamiczną, poważną, sympatyczną, buntowniczą, troskliwą itp. Za to wszystko odpowiadają skojarzenia wywołane przez zmysły, kiedy mózg analizuje kształty, kolory, dźwięki, a nawet zapachy. Im więcej spójnych z charakterem sygnałów trafia do odbiorcy, tym lepiej. W taki sposób buduje się tożsamość, czyli charakter marki.

Kiedyś myślałam, że w świecie cyfrowym sprzedaż perfum jest totalnym abstraktem. Kreatywność i pomysłowość agencji, które tworzą spoty dla branży beauty udowadniają, że zapach można pokazać za pomocą dźwięku i obrazu. Z jednej strony przez wieki artyści malarze swoją sztuką udowadniali, że zapach, smak, dotyk czy dźwięk, mimo że są tak mocno związane z cielesnością, można pokazać za pomocą obrazów. Obraz kontemplujemy i podziwiamy, ale sekwencje obrazów w reklamach telewizyjnych mających na celu wywołać emocje, to już zupełnie inny wymiar — to kondensacja wrażeń pasji, dominacji, radości, namiętności…

Strategia komunikacji

Opracowanie systemu identyfikacji marki musi opierać się na solidnych wytycznych przedstawionych w briefie i omówionych najlepiej ze strategiem i badaczem rynku lub z projektantem. Wytyczne pomogą zrozumieć i znaleźć najlepszą formę komunikacji z odbiorcami. Jakie wartości mają być przedstawione w tożsamości marki? Jakie cele z klientami chcemy wspólnie osiągnąć? Cele i wartości to wyjątkowe wyróżniki, które są częścią strategii wizerunkowej. Opisanie misji pomaga w pozycjonowaniu i przedstawienie odbiorcom streszczenia tego, czym zajmuje się firma.

Bycie autentycznym to kolejny ważny aspekt przy budowaniu strategii. Autentyczność jest częścią tworzenia spójnego komunikatu skierowanego do odbiorców. Jeśli zachowujemy się infantylnie, a zależy nam na budowaniu poważnego przedsiębiorcy, to tworzenie zabawnych maskotek firmowych i publikowanie filmików z kotkami kłóci się z powagą i profesjonalizmem. Przy budowaniu formy komunikacji przydatne są archetypy. Moimi są opiekunka, twórczyni i czarodziejka. A jakie są Twoje archetypy?

Poprzez archetypy można przedstawić swoje unikalne cech, dzięki którym marka może pokazać swoją odmienność i wyróżnić się na tle konkurencji.

Cierpliwość w planowaniu działań dowodzi, że jesteśmy wiarygodni i konsekwentni w swojej komunikacji, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Pozwalamy w ten sposób swoim odbiorcom poznać swoją markę i weryfikować na bieżąco ich zachowania i potrzeby.

Branding zajmuje dużo czasu i pochłania sporo wysiłku

Budowanie odpowiedniego wrażenia, to wypracowana strategia działań, które pozwalają odbiorcom poznać markę. Im więcej zgranych ze sobą sposobów komunikacji, tym lepiej. Dotyczy to wszystkich elementów, czyli m.in. projektów logo i symboli, akcydensów, wszelkich materiałów marketingowych i reklamowych, postów w social mediach, prezentacji i ofert, opakowań, gadżetów firmowych, oznakowań budynków i inwestycji, elementów wystawiennictwa itd. W spójnej identyfikacji wizualnej baza powinna być ponadczasowa, ale jej kluczowe elementy powinny być na tyle uniwersalne, żeby bez problemu można na ich podstawie tworzyć nowe sposoby komunikacji, które nadal będą oddawać charakter, jaki prezentuje sobą marka. Takie systemy złożone z pewnego rodzaju półproduktów to Key Visuale – klucze wizualne, które swoją unikalnością „otwierają” skojarzenia u odbiorców. Są to między innymi kolory, charakterystyczne ikony, specyficznie skomponowane ze sobą kroje pisma, kreska w ilustracjach itp. Projektuje się w ten sposób wizualny system marki, który jednocześnie powinien żyć wraz ze zmianami potrzeb konsumentów i odbiorców. Nawet wyjątkowe systemy potrafią się opatrzyć, więc trzeba wciąż aktualizować pomysły. Ostatnie, dość niespokojne lata, udowadniają, że sytuacja na rynku potrafi się zmieniać z dnia na dzień, więc trzeba reagować na bieżąco. Kolejną sprawą jest to, że pewne działania marketingowe, to zwyczajne gonienie króliczka i są przepalonym czasem oraz pieniędzmi. Dlatego warto cały czas weryfikować, co się sprawdza, a co w naszych działaniach jest dla odbiorców białym szumem, który zamiast nakłaniać do działań, wręcz ich usypia.

Budowanie marki, to również tworzenie więzi

Sama wiele lat to ignorowałam izolując się od mediów społecznościowych i spotkań networkingowych. Spotkania bezpośrednie z potencjalnymi partnerami w biznesie, nie tylko pozwalają poznać nas i naszą markę, ale potrafią dać też dużo inspiracji i spojrzeć z boku na swoje działania. Potrafi być tak, że firma ma wizytówek na pęczki, bo zostały pięknie wyprodukowane, a w rzeczywistości wcale nie są potrzebne, bo działa stricte online i zamiast wizytówek lepsze będą ulotki rabatowe dodawane do paczek. Czy potrzebujesz strony internetowej jako bazy informacji dla obecnych klientów, czy lepiej, by to był sklep, który automatyzuje pewne procesy? Znalezienie odpowiedzi na takie pytania pozwoli na lepszą komunikację i sprawniejsze działania, a sami odbiorcy będą chętniej z nami współpracować.

Potrzebujesz pomocy przy tworzeniu spójnego systemu identyfikacji? Z chęcią pomogę i zaprojektuję elementy, które pomogą w komunikacji – od logo, przez materiały do mediów społecznościowych, po foldery i broszury.

Masz pytania? Z chęcią pomogę!
Wiktoria Czarnecka
tel. 506 058 573
wiktoria@wyobraznia.net

 

Powiązane posty

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby wyjść.

Na górę